* PGDCA students are informed to fill their Annual examination form at www.prsuuniv.in till 25-05-2019.  

Welcome to MAIC

connect@maicindia.com
PROSPECTUS 2019-20 triangle
Awards (Session: 2018-2019)


MAIC CARNIVAL 2018-19
Annual Day Celebration
MAIC BEST AWARD
SN AWARDS NAME OF STUDENTS CLASS
1 MAIC BEST  Ms. Ruchita Bose B.Com III year
STAR AWARD
1 Best in Discipline Ms. Mantript Kaur Sandhu B.Com III year
2 Best in Personality Mr. Devashish Makhija B.Com III year
3 Best in Sports Mr. N. Venkatesh B.Com III year
4 Best in Extra Curricular Ms. Anshul Jain BBA III year
5 Best Performance in MAIC Band(Vocal) Ms. Smita Shraddha Das BBA II year
6 Best Performance in MAIC Band(Instrumental) Mr. Aditya Daga BBA II year
Vibrant Student
SN Departments Name Class
1 Management Ms. Surbhi Jain BBA III year
2 Management Ms. K.Shagun Golchha BBA III year
3 Commerce Ch Isha Gupta B.Com III year
4 Commerce Ms. Gulshan Yadav B.Com III year
5 Computer Application Mr. Hitesh Narswami BCA III Year
6 Computer Science Mr. Sridhaaram Srikant BCA III Year
7 Education Ms. Manju Patel B.Ed III year
8 Interior Design Ms. Ankita Biswas B.Voc(ID)- III Sem
9 MAIC Band Mr. Rubal Singh Arora BBA II year


CLASS BEST
1 BCA I YEAR Suyash Chopra
2 BCA II YEAR Krishnakant Singh
3 BCA III YEAR Maitrayee Chakraborty
4 B.Sc I YEAR Anchita Mukherjee
5 B.Sc II YEAR Himanshu sahu
6 BBA I YEAR (A) Minal Kesharwani
7 BBA I YEAR (B) Surbhi Drolia
8 BBA II YEAR(A) Nitin Rajpal
9 BBA II YEAR (B) Vibha Shree Kochar
10 BBA III YEAR Shikha Agrawal
11 B.Com. I YEAR (A) Ruby Devnani
12 B.Com. I YEAR (B) Khushi Gupta
13 B.Com. I YEAR (C) Sakshi Agrawal
14 B.Com. II YEAR (A) N.Jaishree
15 B.Com. II YEAR (B) Twinkle Ashra
16 B.Com. III YEAR (A) Nirmal Roy
17 B.Com. III YEAR (B) Parimal Roy
18 B.Ed. III Sem. Siddharth Dewangan
19 M.Com. Previous Divya Sahu
20 M.Com Final Akanksha Sharma
21 PGDCA Md. Junaid Danish
22 D.El.Ed I YEAR Yanika Sahu
23 D.El.Ed II YEAR Ku. Archi Singh
24 B.Voc(ID) I YEAR Aditi Surana
25 B.Voc(ID) II YEAR Shivangi Kesharwani


CURRENT TOPPER
1 BCA I year Ruchika Prithwani
2 B.Sc I year Bhawana Garg
3 BBA I year (A) Karan Jain
4 BBA I year (B) Yukta Agrawal
5 B.Com. I year (A) Karan Balani
6 B.Com. I year (B) Komal Agrawal
7 B.Com. I year (C) Shruti jain
8 D.El.Ed Durgesh Sao
9 M.Com. Previous Deepti Jumnani
10 PGDCA- I Sem Abhishek Singh Thakur
11 B.Voc(ID) I YEAR Kriti Jain


CLASS TOPPER
1 BCA I year Shivani Waghela
2 BCA II year Nikita Shadija
3 BCA III year Aruna Rao
4 B.Sc I year Daljeet Kaur
5 BBA I year (A) Diksha Jumnani
6 BBA I year (B) Rashmi Agrawal
7 BBA II year(A) Diksha Parihar
8 BBA II year(B) Sneha Mittal
9 BBA III year Kaveri Patel
10 B.Com. I year (A) Satyam Sahu
11 B.Com. I year (B) Shraddha Agrawal
12 B.Com. I year (C) Anita Bishnoi
13 B.Com. II year (A) Diksha Jain
14 B.Com. II year (B) Rahul Kumar
15 B.Com. III year (A) Anita Agrawal
16 B.Com. III year (B) Shirshti Jain
17 B.Ed. I year Manju Patel
18 B.Ed. Final year Asik Ikbal Ali
19 M.Com. Previous Mansi Gadhaiya
20 M.Com Final Amartya Devesh Shukla
21 PGDCA Pappu Sahu
22 B.Voc(ID) II YEAR Ankita Biswas